🎁 Bio mydlo ZDARMA ku každému nákupu nad 50€

Nastavenie umývačky riadu pri používaní eko drogérie Sonett

Produkty značky Sonett disponujú tou najvyššou svetovou kvalitou v oblasti bio výrobkov. Občas sa stane, že pri používaní eko drogérie v kombinácií a nesprávnym nastavením umývačky riadu, môžu byť výsledky umývania neuspokojivé. Preto Vám ponúkame návod, ako si správne nastaviť Vašu umývačku riadu tak, aby bol riad umytý presne podľa Vašich predstáv.

1. Funkcia iónového výmenníka v úmývačke riadu

Iónový výmenník je napevno zabudovaný v každej umývačke riadu. Cez toto zariadenie prúdi všetka prichádzajúca voda a odvápňuje sa. Vďaka tomu sa na riadoch neusádza žiaden biely vápenatý povlak. Aby iónový výmenník zostal v pracovnom režime, je potrebné používať soľ do umývačky riadu. Iónové výmenníky v umývačke riadu sú prednastavené výrobcom na špecifickú úroveň zmäkčenia vody, ktorá je určená pre bežne používané čistiace prostriedky. Tie však obsahujú chemické látky, ako napríklad syntetické polykarboxyláty, fosfonáty a fosfáty, ktoré sa viažu na uvoľnené vápennaté povlaky vo vode.

Keďže Sonett odmieta používať tieto druhy syntetických zmäkčovačov, odporúča sa nastaviť iónový výmenník na vyššiu úroveň. Presný spôsob nastavenia iónového výmenníka záleží od konkrétneho typu Vašej umývačky riadu. Presný postup preto nájdete v návode na použitie Vašej umývačky riadu v sekcii « Zmäkčovač ».

2. Správne nastavenie iónového výmenníka

Iónový výmenník (zmäkčovač vody) v umývačke riadu by mal byť nastavený o jednu úroveň vyššie aká je tvrdosť Vašej vody. Napríklad, ak máte vodu v oblasti tvrdosti II (8° - 14° dH / 125 – 240 mg CaCO3/l), potom je potrebné nastaviť Váše zariadenie na úroveň, ktorá zodpovedá oblasti tvrdosti vody III (15° – 21° dH / 240 – 370 mg CaCO3/l).
Upozornenie: Nastavenie už nie je možné vykonať v prípade zabudovaného elektronického zmäkčovača vody, aký majú napríklad nové modely umývačiek riadu značky Miele. V taktomto prípade, by ste takéto ekologické prostriedky radšej používať nemali.

3. Správne nastavenia pre leštidlo

Priehradka na leštidlo vo Vašej umývačke riadu by mala byť vždy plná. Nastavenie má zvyčajne celkovo 6 úrovní. Bežne má byť nastavené na úrovni medzi 2 a 3. V prípade šmúh na príbore, bolo použité príliš veľké množstvo leštidla. V prípade kvapiek vodného kameňa na riade, je potrebné zvýšiť nastavené množstvo leštidla. 

4. Pravidelne dopĺňajte soľ do určenej nádobky v umývačke riadu

Umývačka riadu by mala byť nastavená na maximum 2° dH / 30mg CACO3/l, inak vzniká riziko tvorby vápennatého povlaku. Niektoré zariadenia si vyžadujú doplnenie soli už vo veľmi neskorom štádiu. Aby sme tejto situácii zabránili, soľ by sme mali dopĺňať pravidelne, aj keď to zariadenie ešte nevyžaduje hlásením. Ak sa nádobka na soľ úplne vyprázdni, mali by ste soľ znova doplniť, počkať 2 hodiny a umývačku znova spustiť, aby sa mohol iónový výmenník dostatočne zregenerovať.